Kuidas installeerida/paigaldada WordPressi?

No Comments

WordPressi paigaldus nagu ka haldus on imelihtne, aga vajab natuke praktiseerimist. Selles õpetuses toon ma välja mitmed erinevad moodused/viisid, kuidas WordPressi oma veebimajutusse paigaldada. Tihti peale tuleb ka lähtuda veebimajutuse iseärasustest, aga peamised põhimõtted jäävad samaks.

 

WordPress paigaldus variant 1 – Manuaalne paigaldus

Lähtume siin sellest, et veebimajutuse haldussüsteemis puudub automaatne WordPressi installeerija.

 

Esimene samm – WordPressi allalaadimine

Mine WordPress.org ja lae alla endale viimane WordPressi versioon. WordPressi saab laadida alla ka Eesti keeles, seda saab teha siit. WordPress tuleb .zip failina, mis on võib olla lihtsam kohe lahti pakkida, aga samas kui teie veebimajutuses on olemas faili haldur, mis lubab faili lahtipakkimist otse serveris, siis on kiirem meetod see ka .zip arhiivina üles laadida. Kes faili halduriga kokku ei ole puutunud, soovitan siis lihtsalt wordpress.zip enda arvutis lahti pakkida.

Teine samm – Wordpress üleslaadimine serverisse/veebimajutusse

Enamasti saadavad veebimajutuse pakkujad teile lisaks haldussüsteemi ligipääsule ka FTP kasutajatunnuse ja paroolid. Soovitan soojalt näiteks Filezilla FTP programmi. Mõned levinumad on veel SmartFTP ja WinSCP. Selles õpetuses ma täpsemalt ei räägi, kuidas FTP programmi kasutada, aga seletan lühidalt, kuhu wordpressi failid üleslaadida.

Kui olete FTP programmi käivitanud ja veebimajutuse poolt saadetud kasutajatunnuse ja parooliga veebimajutusse sisseloginud peaksite tuvastama seal programmis oleva kausta, mis on siis avalik veebikaust. Enamuses linuxi serverite majutuses on selleks “public_html” nimeline kaust, Zone majutuses on see näiteks “htdocs” ja olen näinud ka variante “www” nimeliste kaustadega. Kui soovite WordPressi installeerida alakausta nagu näiteks http://www.teiedomeen.ee/blogi siis tuleb just nimelt sinna avaliku veebi kausta tekitada uus kaust nimega “blogi”. Enamasti on selleks vaja lihtsalt teha parem klõps ja “new folder”.

Kui see kaust on leitud, tõstke oma arvutisse allalaetud WordPressi kausta sisu eelnevalt mainitud veebimajutuse kausta. Üldiselt piisab lihtsalt failide lohistamisest FTPs olevasse kausta. Veenduge, et te tõstate WordPressi kaustas olevad failid, muidu jääb teil pärast veebiaadress www.teiedomeen.ee/wordpress, juhul kui see ei ole eesmärk.

Seejärel oodake, kuni kõik failid on üleslaetud ja veenduge, et ei ole tekkinud ühtegi ebaõnnestunud üleslaadimist.

 

Kolmas samm – Andmebaasi loomine

Võib valmistada peavalu, kuna igas veebimajutuses on see erineva kohapeal. Ma teen näited siis Zone majutuse ja enamlevinud Cpaneliga veebimajutuste kohta.

Zone.ee majutuses pead sa siis oma zone kontosse sisselogima. Selleks lähete zone.ee ja klikite “Minu Zone” ja logite sisse. Seejärel leidke ekraanilt oma domeeni nimi ja selle kõrvalt “Halda serverit”. See järel klikkige “Lisa uus andmebaas”. See järel tuleb teha üks “MySQL kasutaja” ja üks “MySQL” andmebaas. Selleks siis ka vastavad nupud “lisa MySQL kasutaja” ja “lisa MySQL andmebaas”. Kopeerige endale kasutajatunnused, paroolid ja andmebaaside nimed, mille tekitasite. Zone.ee puhul tuleks veel võtta ka andmebaasi aadress ülevalt poolt näide – d27677.mysql.zone.ee

Tüüpilise WHM/Cpanel veebimajutuse (Hostgator, Bluehost jm.) puhul tuleb logida kõigepealt Cpaneli haldussüsteemi. Enamasti saab seda teha siis http://teiedomeen.ee/cpanel või siis http://teiedomeen.ee:2083. Kui olete sisseloginud siis leidke ülesse “MySQL wizard” ja looge seal üks andmebaas ja kasutaja. Protsess on väga lihtne, täitke lihtsalt väljad ja viimases sammus andke kasutajale “all privileges” kõik privileegid. Kopeerige andmebaasinimi, kasutaja ja parool endale arvutisse, neid läheb järgmises sammus vaja.

 

Neljas samm – WordPressi installatsioon

Võtke oma veebilehitsejas (browseris) lahti oma veebiaadress, kuhu te wordpressi üleslaadisite. WordPress peaks automaatselt nüüd teile kuvama installatsiooni lehte.

Täitke ära vajalikud väljad – Database name (andmebaasi nimi), Username (kasutajanimi), Password (parool), Database host (andmebaasi majutaja) ja Table prefix. Kõik need salvestasite eelnevas sammus endale arvutisse. Soovitan soojalt Table prefixi muuta “wp_” millekski muuks. Põhjuseks on turvalisus, kuna enamus WordPressi installatsioonidel see tihtipeale nii jäetakse siis on see hea sihtmärk häkkeritele. Kui valmis, klikkige submit(sisesta) ja peaksite olema valmis. Probleemide puhul annab WordPress veateate vastavas väljas ning saate seda korrigeerida. Näiteks osadel hostidel on Database host konkreetne aadress.

Järgnevas sammus pange lehele tiitel ja täitke ära kasutaja väljad, millega tahate tulevikus sisselogida. Soovitavalt ärge kasutage kasutajatunnus “admin”, mis on samuti enimlevinud häkkerite rünnaku objekt. Kui ka need väljad täidetud, vajutage “install wordpress” ja oletegi valmis.

 

 

 

Birk on Zezzi ideoloog ja selgroog. Olles kirglik SEO ja veebiarenduse vastu, hakkas ta seda põhitegevusena tegema 2009. aastal. 2010. aastal koos Mattiasega alustas ta SEO ja veebiarenduse ettevõttega, millest on tänaseks saanud Zezz. Birk hoolitseb selle eest, et veebilehed saaksid korralikult koodi pandud, et turunduskampaaniad töötaksid ning et meie SEO teadmised oleksid ajakohased.

Meie blogist

Lisame siia põnevaid õpetusi veebiarenduse kui ka turunduse osas. Lihtsaid nippe ja trikke, mida saad ise kasutada, et muuta leht paremini toimivaks.

Küsi meilt

Soovid ehk millegagi abi? Võta meiega ühendust ning vaatame projekti lähemalt.

Veel postitusi

Vaata kõiki
No Comments